Пересилання окремих категорій вкладень за кордон

Як правильно задекларувати документи? Як мають бути упаковані біологічні зразки ДНК? Які ліки можна пересилати у міжнародних відправленнях? Відповіді на ці питання у матеріалі нижче.

Документи

Якщо необхідно відправити паперовий документ (договір, медичний висновок, технічну інструкцію тощо), це можна зробити декількома способами:

  1. Лист. Поштове відправлення з вкладенням письмового повідомлення чи документів. Листи пересилаються у конвертах. Для оплати доставки листів використовуються поштові марки (знаки поштової оплати), які наклеюють на конверт. Листи не потребують заповнення даних для митниці, але це не значить, що вони не проходять митний контроль, тож якщо виявиться, що у конверті є ще щось окрім паперового вкладення, митниця не пропустить такий лист.
  • Дрібний пакет. Тип відправлення по формату дещо схожий на лист, але не потребує марок і оплачується напряму (готівкою, банківською карткою). Передбачає пересилання як документів так і товарних вкладень, тому заповнення митних даних є обов’язковим. Щоб коректно задекларувати документи в блоці митної інформації CN22 потрібно зазначити наступне:

Категорія відправлення: Документи

Назва вкладання: Documents

Вартість вкладання: невелика сума, але відмінна від 0 (наприклад, 1-5 доларів)

Код ТНЗЕД: обираємо один з кодів для виробів друку, наприклад 491199

Граничні розміри для листів та дрібних пакетів: максимальний: 600 мм в одному вимірі (сума довжини, ширини і товщини не може перевищувати 900 мм);

Маса: до 2 кг

  • EMS. Через послугу Express Mail Service можна відправити не лише великогабаритну посилку, а й документ у конверті. Блок митної інформації заповнюється так само, як і для дрібного пакету, але крім цього потрібно також в блоці «Інформація про приймання» проставити відмітку «Документи».

Граничні розміри для EMS з вкладенням документів: окремо не регламентуються, але повинні відповідати формату конверту;

Маса: до 1 кг

Монети

Перед тим, як відправляти, потрібно визначити декілька моментів, а саме:

Вік. Якщо монета старша за 50 років, вона може розглядатись як така, що становить культурну цінність. Для можливості вивозу старовинних монет необхідно отримати висновок державної експертизи про те, що культурної цінності вони не становлять. Перелік експертних установ, які мають право на проведення відповідної експертизи, затверджений наказом Міністерства культури України від 31 березня 2017 року № 267.

Метал, з якого вона виготовлена. Будь-які вироби з дорогоцінних металів (платина, золото, срібло), зокрема і монети, мають пересилатись у посилках з оголошеною цінністю. Оце окремий тип відправлення, який передбачає страхування на повну вартість вкладення і заповнення поштової митної декларації CN23, де окрім вартості товарного вкладення для митниці в окремому блоці вказується оголошена цінність (страховка). Оголошена цінність не повинна перевищувати митну вартість.

Недорогоцінні монети можна пересилати у відправленнях невеликого формату, які передбачають заповнення спрощеної декларації CN22 – це дрібний пакет та бандероль. Пересилати монети у листах, як і будь-яке інше товарне вкладення, суворо заборонено.

Чи є монета обіговою в Україні, чи країні призначення. Правила надання послуг поштового зв’язку не містять заборони на пересилання валюти у міжнародних відправленнях. Без спеціального декларування, згідно з українським законодавством, одна фізична особа може вивезти з України за кордон валюти на суму до €10 тис. в еквіваленті. Водночас іноземні країни можуть мати обмеження на ввезення таких товарів і пересилання їх поштою зокрема. Наприклад, до Сполучних Штатів Америки не можна надсилати монети Національного Банку США, а до монет з дорогоцінних металів застосовується окремий тариф митного оподаткування. Інформацію щодо вимог конкретної країни варто перевіряти в Керівництві з приймання поштових відправлень https://www.ukrposhta.ua/ua/zaboroneni-predmety

Ліки

Згідно з митними правилами України пересилати за кордон можна всі ліки, окрім тих, які містять:

  • наркотичні засоби;
  • психотропні речовини; 
  • прекурсори (це початкові компоненти, які використовують для приготування наркотичних і психотропних речовин).

Кількість препаратів, які можна покласти в одне відправлення обмежена — не більше п’яти упаковок ліків кожного найменування. Ця норма стосується всіх форм ліків:

  • твердих (таблеток, драже, капсул, гранул тощо);
  • м’яких (мазей, кремів, гелів тощо);
  • рідких (розчинів, настоянок, крапель тощо);

Пам’ятайте, що поштове пересилання не передбачає дотримання спеціальних температурних режимів, тому препарати, які їх потребують, не можуть бути доставлені у належному вигляді.

Наголошуємо, що іноземні країни мають власні митні положення, які можуть накладати обмеження або повні заборони на ввезення тих, чи інших препаратів, або медикаментів взагалі. Тож перед відправкою рекомендуємо ознайомитись з вимогами уповноважених органів країни призначення для уникнення проблем з проходженням митниці. Також отримувачу варто заздалегідь подбати про документи, що можуть знадобитись, наприклад: рецепт, виписаний лікарем; копія медичної картки пацієнта; довідка від лікаря із зазначеним діагнозом, вказаними термінами лікування й необхідною кількістю препарату.

Поштовий оператор не несе відповідальності за повернуті митницею відправлення та вкладення, які були вилучені.

Біологічні зразки ДНК

Досить популярною є нині послуга визначення генетичного та етнічного походження людини. Для цього необхідно надіслати на адресу лабораторії за кордон спеціальний пакет з ДНК-матеріалом для діагностики (найчастіше це паличка зі зразком слини).

  1. первинна герметична ємність – колба з самим зразком;
  2. вторинна герметична упаковка – zip lock пакет;
  3. зовнішня упаковка (конверт), яка по міцності повинна відповідати передбаченому обсягу та вазі.

Упаковка ДНК тесту повинна складатися з трьох елементів:

Приклад упаковки та конверту:

Відправник тесту може скористатись конвертом з відмітками послуги Міжнародної комерційної кореспонденції з відповіддю (МККВ), якщо його надала лабораторія, виділено червоним на прикладі нижче:

Це означає, що Укрпошта не братиме додаткових коштів за пересилання такого поштового відправлення простим порядком. Але:

  • Ви не зможете відстежувати рух відправлення, оскільки йому не буде присвоєно номер;
  • Ви не зможете дізнатися, чи відправлення доставлено.

Якщо Ви попросите оператора Укрпошти відправити зразок рекомендованим відправлення, то:

  • Ви зможете відстежувати рух відправлення на сайті Укрпошти;
  • Ви зможете побачити дату доставки (до більшості країн);
  • В разі неоновлення статусів Ви зможете подати заяву на компенсацію.

Рекомендуємо пересилати зразки саме рекомендованими відправленнями.

Підготувала:
Черницька Таїсія
Головний спеціаліст Департаменту міжнародних операцій Укрпошти