ПОДАТОК НА AMAZON (GAFA) В УКРАЇНІ

Глобальні IT-корпорації за рахунок іноземних користувачів отримують надприбутки. Громадянин Італії оформляє платну підписку на Youtube Premium, французький бізнесмен замовляє рекламу в Google Ads, а український селлер оплачує обліковий запис продавця на Amazon. Всі ці платежі зливаються у величезні фінансові потоки, які йшли б у країну реєстрації бізнесу безслідно, якби не податок на Amazon, Facebook та інших бізнес-гігантів. Він повертає частину коштів до держбюджету.

Податок на Google, податок на Amazon, GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon), Digital Tax — все це назви одного податку. Що це за збір, коли і скільки платити українцям і як він змінить торгівлю на Амазоні — читайте далі.

ЩО ТАКЕ ПОДАТОК НА AMAZON?

Проте податок торкнувся не лише Амазону — державні бюджети поповнюють усі нерезиденти сфери: Youtube, Booking, Netflix, Adobe, Disney, Apple, Ebay, Aliexpress , та багато інших. Процес стягування ставки з таких компаній отримав назву “податок на Google”.

Обов’язкових підстав для сплати податку всього 3:

 • компанія не є резидентом країни;
 • компанія надає електронні послуги;
 • сума за надані послуги перевищує 1 млн. грн.

Що це означає на практиці? Організація-нерезидент — це бізнес, який не має постійних представництв у зазначеній державі. Наприклад, Амазон не має українського офісу, відповідно для України ця компанія — нерезидент. 

Електронні послуги — це спектр послуг, пов’язаних з наданням контенту: фото, аудіо, відео, електронні книги та журнали, навчальні програми, платний доступ до сервісів та додатків (підписки, преміум-акаунти — у тому числі на маркетплейсах), рекламні послуги, програмне забезпечення та онлайн-ігри. 

Оскільки Амазон бере оплату за обслуговування облікових записів продавців і надає можливість купити рекламу — вони підпадають під податок на Google і за категорією послуг.
В Україні ставка податку на Амазон складає 20% ПДВ. Він стягуватиметься у разі, якщо сума наданих послуг іноземної компанії перевищить 1 млн. грн. на рік (відповідно до закону України №4184 від 3.06.2021).

ЯКІ КРАЇНИ ПЛАТЯТЬ ПОДАТОК НА АМАЗОН ВЖЕ ЗАРАЗ?

Першими податок на Amazon стали збирати у Франції у 2019 році. Ставка 3% виплачувалася у разі річної вартості послуг понад 750 млн. євро у всьому світі, або 25 млн. євро у Франції. Цікаво, що Дональд Трамп, який теж претендував на податок з прибутку компаній-резидентів США незалежно від місця їх отримання, пригрозив запровадити 25%-ий податок на товари з Франції — автомобільну та авіаційну продукцію, вина та предмети розкоші).

Перерахуємо країни, які збирають податок на Амазон у вигляді ПДВ (VAT):

СтранаСтавка налогаСтранаСтавка налога
Франція20%Колумбія19%
Великобританія20%Мексика16%
Іспанія21%Багами12%
Італія22%Коста-Ріка13%
Австрія20%Еквадор12%
Словаччина20%Чилі19%
Польща23%Парагвай10%
Угорщина27%Аргентина21%
Україна20%Алжир9%
Албанія20%Єгипет14%
Німеччина19%ПАР15%
Норвегія25%Ангола14%
Греція24%Бахрейн5%
Білорусь20%Кенія16%
Португалія23%Нігерія7.5%
Бельгія21%Уганда18%
Ісландія24%Камерун19.5%
Румунія19%Саудівська Аравія15%
Хорватія25%ОАЕ5%
Сербія20%Туреччина18%
Кіпр19%Австралія10%
Латвія21%Японія10%
Болгарія20%Південна Корея10%
Ірландія23%Бангладеш15%
Чехія21%Тайвань5%
Литва21%Камбоджа10%
Словенія22%Нова Зеландія15%
Данія25%Таїланд7%
Люксембург17%Індія18%
Естонія20%Філіппіни12%
Мальта18%Узбекистан10%
Швеція25%Індонезія10%
Фінляндія24%Сінгапур7%
Молдова20%
Швейцарія7.7%
Нідерланди21%

Нерезиденти Канади також виплачують ПДВ / VAT, але розмір податку відрізняється у різних провінціях.

Крім ПДВ / VAT у низці країн є й інші digital-збори, які компанії виплачують зі свого доходу до віднімання VAT: податок на цифрові послуги DST (Франція, Іспанія, Туніс, Італія, Великобританія, Австрія, Польща, Туреччина, Кенія,  Сьєрра-Леоне, Аргентина та Канада) у розмірі від 2-х до 15%, цифровий податок Digital Tax у США (1-7%), податок на цифрову рекламу DAT в Угорщині (7.5%), та податок на репатріацію доходу (Словаччина, Туреччина , Пакистан, В’єтнам, Малайзія та Мексика).

Ось і виходить, що в Австрії, наприклад, Amazon змушені платити двічі: DST, а після ПДВ / VAT.

КОЛИ ПОДАТОК НА АМАЗОН ПЛАТИТИМУТЬ УКРАЇНЦІ?

В Україні першу спробу затвердити податок на електронні послуги було здійснено ще 2019 року. Тоді було розроблено проект закону про внесення змін до податкового кодексу України №2634. Однак він не давав точної відповіді на питання, хто саме сплачуватиме податок: іноземні компанії-постачальники електронних послуг, посередники або місцеві споживачі.

Нова редакція, прийнята влітку 2021 року – це доопрацьований проект 2019-го року. Зважаючи на істотні поліпшення, закон був прийнятий. Що змінилося:

 • Вид оподаткування – ПДВ (замість податку на рекламу 20%, який сплачували місцеві компанії разом із ПДВ).
 • Платники податку на електронні послуги – лише компанії-нерезиденти та посередники.
 • Штраф за несплату визначається розміром вартості наданих послуг (у старій редакції передбачалася санкція 8500 грн.).

На перший погляд, здається, що українцям взагалі не доведеться платити податок на Амазон. Навпаки: це компанія зобов’язана зареєструватися в Україні платником ПДВ до 1.01.2022, і відраховувати до бюджету країни законні 20% від доходу.

Однак практика показує, що податок на електронні послуги сплачує не постачальник (компанія-нерезидент), а споживач: 2020-го Google, Apple та Amazon підвищили вартість своїх послуг у відповідь на введення додаткових цифрових податків у Франції та Великій Британії.

За що українському споживачеві доведеться платити на 20% більше в Амазон:

 • Monthly subscription fees (щомісячна абонентська плата). Це тариф за обслуговування облікового запису продавця на Amazon.
 • Selling on Amazon fees. Це реферальні та заключні збори під час продажу товарів на маркетплейсах.
 • Advertising fees. Оплата за рекламу.

ЩО РОБИТИ ТИМ, ХТО ТОРГУЄ НА AMAZON ЯК ФІЗИЧНЕ ОСОБА?

Українці, які отримують електронні послуги через вітчизняних посередників, можуть бути спокійними за свої гаманці: для компаній у податковому навантаженні нічого не змінилося (20% ПДВ замість 20% податку на рекламу). Проте продавці на Amazon, які працюють як приватні особи, зазнають фінансових втрат.

Один із способів уникнути подорожчання Амазон (а також розширити лінійку товарів та отримати фінансування) – реєстрація компанії в США для торгівлі на Amazon.

Підвищення цін на послуги маркетплейсу загрожує лише українцям та громадянам інших країн із податком на Google. Зареєстрована в США компанія платить менше, оскільки Amazon є резидентом Сполучених Штатів.

Крім того, існує низка інших переваг реєстрації компанії в США:

 • Податок на прибуток замість податку на дохід. Як фізична особа, продавець зобов’язаний сплачувати податок з усього доходу, а компанія США платить податок з отриманого прибутку (дохід з відрахуванням всіх витрат підприємства). Маючи компанію, оподаткування не буде настільки високим, як у фізичної особи.
 • Лояльність. Адміністрація Amazon швидше реагує на запити власників компаній у США та більше їм довіряє. Фізичні особи часто стикаються з необхідністю повторної верифікації та вимогою додаткових документів.
 • Масштабування бізнесу. З відкриттям компанії в США нарощуйте обороти, знаходьте нові точки збуту, розвивайтеся та розширюйтесь – це новий рівень торгівлі.

Важливо: в Україні закон набув чинності 1 січня 2022 року. Тепер податок у 20% ПДВ підприємці сплачують на послуги Amazon:

 • Monthly subscription fees
 • Selling on Amazon fees
 • Advertising fees

РОЗРАХУНОК ВИТРАТ БІЗНЕСУ НА AMAZON ПРИ ОПЛАТІ 20% ПДВ

Розберемо на прикладі витрат нашого клієнта та отриманого ним інвойсу за послуги Amazon, за місяць.

Частина інвойсу за послуги Amazon за місяць

Як видно зі звіту – за місяць роботи клієнт переплачує на ПДВ – 3921,99$. За рік це близько 47 000$

Рішенням цієї ситуації стане реєстрація компанії в США.

Середні витрати обслуговування американської компанії на рік становлять від 4000$ до 6000$, що у рази менше витрат на оплату ПДВ з прикладу клієнта.

ВИСНОВОК

Якщо на прикладі ви впізнали себе, або цифри витрат на рекламу підказують, що час задуматися про компанію — запрошуємо на безкоштовну консультацію з юристом 4В, на якій ми визначимо:

 • виходячи з ваших витрат, чи є доцільною реєстрація компанії;
 • підберемо оптимальний штат чи іншу юрисдикцію;
 • прорахуємо  приблизні витрати на утримання компанії на рік.


Андрій Матяш

Керуючий партнер юридичної компанії 4В

Джерело:
https://4b.ua/blog/amazon-tax-ukraine/