Заборони та обмеження на пересилання певних товарів

Ви продали товар і підготували його до відправлення, але у поштовому відділенні відмовили у прийманні посилки? Або ж відправлення таки поїхало, але повернулося з митниці чи транзиту? Чому так відбулося та чи є можливість все ж таки відправити цей товар?

Одразу зазначимо, що Укрпошта у своїй діяльності керується зокрема такими документами, як Закон України «Про поштовий зв’язок», Митний кодекс України, акти Всесвітнього поштового союзу, а також має дотримуватися Технічних інструкцій Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) щодо безпечного транспортування небезпечних вантажів повітрям.

Як митниця і перевізник дізнаються, що всередині щось заборонене?

У більшості випадків посилку навіть не будуть фізично відкривати. На шляху пересилання відправлення проходитиме різні види сканування, які допоможуть визначити предмет, матеріал/речовину вкладення, та чи може воно становити ту чи іншу небезпеку (біологічну, радіаційну, пожежну тощо).

Нагадуємо, що згідно з законодавством України міжнародні поштові відправлення мають подаватися до пересилання у відкритому вигляді! Працівник пошти має оглянути вкладення і переконатися, що воно не містить небезпечних предметів.

Картини та інші витвори мистецтва

Міжнародні поштові відправлення із вкладенням витворів мистецтва (картин, ікон, старовинних книг, архівних документів, предметів декоративно-прикладного мистецтва, музичних інструментів, монет, орденів, медалей, печаток та інших предметів колекціонування тощо) мають супроводжуватися експертним висновком або свідоцтвом на право тимчасового вивезення культурних цінностей з території України. За відсутності таких документів відправлення може бути затримане у місці міжнародного поштового обміну працівниками митного органу під час здійснення митного контролю та, за відсутності експертного висновку/свідоцтва, повернуте відправнику.

Якщо ви бажаєте відправити намальовану вами картину, то маєте попередньо отримати висновок про те, що вона не становить культурної цінності. Для цього необхідно звернутися до однієї з організацій, які мають право на проведення державної експертизи культурних цінностей. Висновок разом з рештою документів кріпиться до оболонки відправлення.

Культурні цінності, що занесені до Державного реєстру національного культурного надбання, включені до Національного архівного фонду, Музейного фонду України, можуть вивозитися за межі України лише тимчасово для організації виставок, проведення реставраційних робіт і наукових досліджень, у зв’язку з театральною, концертною та іншою артистичною діяльністю, в інших випадках, передбачених законодавством України, і лише за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України.

Загалом митні органи різних країн більш прискіпливо ставляться до виробів, опис та товарні коди яких відповідають категорії «Витвори мистецтва, предмети колекціонування та антикваріат», наприклад, в Італії вони мають проходити повний митний огляд незалежно від задекларованої вартості.

Іграшки та предмети декору у вигляді зброї

У міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати вогнепальну зброю усіх видів, її частини й боєприпаси до неї, макети зброї, її повнорозмiрнi моделі та точні копії (зокрема іграшки та предмети декору, що мають вигляд вогнепальної чи вибухової зброї), пневматичну зброю, холодну зброю та інші предмети, спеціально призначені для нападу та оборони, електронно-променеву зброю усіх видів, електрошокові пристрої всіх видів. Наприклад, кулемети, пневматичні рушниці, рушниці для підводного полювання, кулі, шаблі, мисливські ножі, нунчаки, кастети, балончики з рідиною паралітичної дії, лазерні гармати тощо.

Авіабезпека дуже суворо ставиться до подібних вкладень і уже неодноразово повертала посилки з товарами на кшталт іграшкових рушниць, мініатюр антикварних пістолей, запальничок у вигляді гранат, дерев’яних макетів зброї для історичної реконструкції. Навіть якщо ви будете вказувати в митній декларації, що пересилаєте іграшки, це не вбереже від повернення. Те, що на сканері виглядає як зброя, розцінюється як зброя, а перевізник не має права ризикувати.

Косметика та побутова хімія

Одразу зверніть увагу, що ряд товарів цієї категорії є забороненим до пересилання саме через потенційну вогненебезпечність. Це спиртовмісна парфумерія, косметичні олії, лакофарбова продукція, промислові розчинники, відбілювачі і кислоти, аерозолі у балонах під тиском (дезодоранти, фарби-спреї) тощо. Відправляти з авіадоставкою такі продукти можливо лише за наявності паспорта безпеки (MSDS), де серед основних умов перевезення і зберігання буде вказано, що цей спосіб транспортування допустимий, та відповідного упакування і маркування.

Для проходження митниці у деяких країнах можуть знадобитися додаткові документи, наприклад, Cosmetic products safety report для країн ЄС, свідоцтво про реєстрацію FDA для США. Варто заздалегідь перевіряти відповідні вимоги, якщо плануєте експортувати комерційні партії товарів.

Насіння

Згідно з законодавством більшості країн (зокрема України: стаття 46 Закону України «Про карантин рослин») імпорт/експорт насіння має здійснюватися в супроводі оригіналу фітосанітарного сертифіката.

У країнах з особливим захистом флори та фауни, наприклад, Австралія, фітосанітарні вимоги є дуже суворими, та будь-яка невідповідність вантажу санітарним документам може призвести до його примусового повернення в Україну, або навіть утилізації. Заборони на ввезення можуть стосуватись окремих видів рослин, інвазійних для екосистеми країни призначення. Тож рекомендуємо заздалегідь перевіряти умови імпорту насіння в конкретну країну та отримати дозвіл на імпорт у відповідальних органів, якщо в цьому є потреба.

Насамкінець хочемо підкреслити, що пересилання товарних вкладень можливе лише за наявності поштової митної декларації CN22/CN23, яка міститиме опис вкладення та інші дані для митниці. У листах заборонено пересилати товари навіть невеличкого розміру (дрібні іграшки, прикраси, насіння, косметичні пробники тощо)! Такі листи можуть бути вилучені митницею або повернуті відправникам без права на відшкодування. Для подібних вкладень потрібно обирати тип відправлення «Дрібний пакет» або «Бандероль». Натомість відправлення категорії «Лист» може містити виключно письмові повідомлення або документи.