Особливості проходження митниці
Затримки на митниці можуть створювати незручності як відправника, так і для одержувача, але є способи їх уникнути. Ознайомтеся з нашими порадами, як уникнути проблем з митним оформленням та сприяти швидкій доставці товару.
Уважно заповнюйте усі дані
Поштові митні декларації CN22 (дрібні пакети, бандеролі) та CN23 (посилки, EMS) містять практично всі необхідні відомості для митного оформлення, тому надзвичайно важливо заповнити всі дані коректно. Пам’ятайте: опис товарів має бути точним, англійською мовою, ціни мають бути реальними. Вказавши код товару згідно з гармонізованою системою, можна розраховувати на те, що опис товару буде зрозумілий у всіх країнах. Зверніть увагу: Українська класифікація товарів ЗЕД має деякі відмінності від Гармонізованої системи на рівні підкатегорій. Перші шість цифр товарного коду співпадають у всіх номенклатурних системах і для митного оформлення товарів вартістю до 150 євро у більшості країн достатньо саме шестизначного коду. Для швидкого проходження митниці в дорожчими товарами рекомендуємо вказувати повний код, що має містити десять цифр. Також необхідно вказувати країну походження товару.
Перевірте, чи не потрібна додаткова документація
Для деяких відправлень може знадобитися додаткова документація під час експорту з країни походження або імпорту до країни призначення. Це може бути свідоцтво про походження, дозвіл Державної служби експортного контролю України для товарів подвійного використання, сертифікація FDA для імпорту продуктів харчування у США, фітосанітарний сертифікат, висновок культурологічної експертизи тощо. У деяких випадках на товари можуть діяти обмеження або заборони, тому важливо заздалегідь вивчити правила перед відправкою.
Підготуйте інвойс
Якщо відправка здійснюється від юридичної особи (зокрема ФОП) до відправлення необхідно додавати документ на підтвердження вартості вкладення: чек або комерційний рахунок-фактура (інвойс).
Інвойс – це розрахунковий документ, який використовується під час міжнародної торгівлі. Видається місцевим продавцем іноземному покупцеві з повною інформацією про поставлений товар. Інвойс засвідчує факт відвантаження товару та обов’язки одержувача товару здійснити оплату вантажу відповідно до чітко прописаних у контракті домовленостей (за винятком ситуацій з передоплатою). Виставляти інвойси повинні всі підприємці, як акціонерні товариства та ТОВ, так й ФОПи. В України інвойси виписує резидент країни під час експорту продукції. Коли українська компанія імпортує товар, інвойс їй виписує закордонна компанія. Затвердженої форми інвойсів та вимог щодо їх заповнення законодавством України не передбачено. Проте згідно загальносвітової практики, інвойс має містити:
- дату складання;
- найменування та реквізити продавця;
- найменування та реквізити покупця;
- найменування товарів;
- ціну товарів;
- загальну вартість рахунку;
- валюту оплати;
- ставки та розмір податку.
Також, в інвойсі можуть зазначатись:
- реквізити зовнішньоекономічної угоди, відповідно до якого здійснюється поставка,
- реквізити відвантажувального документа,
- платіжні реквізити та інші відомості, у разі якщо їх наявність в інвойсі передбачена умовами договору, такі як умови поставки, умови оплати, місце завантаження, розмір та підстави надання знижок.
Якщо складається проформа-інвойс не для комерційної мети, то необхідно обов’язково про це зазначити, наприклад шляхом напису на інвойсі «Не для комерції. Оплати не потребує», «Повернення товару. Ціна вказана для митного оформлення» тощо.
Ви можете ознайомитись із зразком інвойсу та скористатись готовим шаблоном.
Пам’ятайте про необхідність замитнення
Якщо при відправці від юридичної особи митна вартість (ціна товару + доставка) перевищує еквівалент 150 євро, таке відправлення потребуватиме замитнення в Україні. Укрпошта не надає послуг замитнення, це відповідальність відправника. Ви можете зробити це самостійно за допомогою спеціального програмного забезпечення (MD-Office) або скориставшись послугами митного брокера. Юридична особа попередньо має бути акредитована у митних органах України. Здійснити акредитацію можна онлайн через особистий кабінет на сайті Державної митної служби України за посиланням: https://cabinet.customs.gov.ua/reestr_cli Достатньо заповнити форму та, надавши мінімум даних (назва, обліковий номер, податковий номер / номер паспорту), сформувати запит.
Замитнити товар можна як за місцем знаходження компанії у найближчому митному органі і відправити з готовою ВМД, так і через Місця міжнародного поштового обміну (ММПО) Укрпошти, скориставшись інструкцією. В другому випадку відправлення приймається у поштовому відділенні з повним пакетом документів, а ВМД подається по факту надходження у ММПО (у трекінгу має з’явитися статус «Підготовлено до проведення митного контролю»).
Швидко реагуйте, коли митниця запитує інформацію
В ідеальному випадку вся необхідна документація повинна бути подана заздалегідь, але якщо потрібна додаткова інформація, тоді чим раніше митниця її отримає, тим швидшою буде обробка. Варто також попередити ваших клієнтів. Іноді митним органам країни призначення доводиться зв’язуватися з ними для отримання необхідних даних, тому своєчасне реагування може відіграти ключову роль успішної доставки відправлення.
Пам’ятайте, що у всього є ціна
Навіть якщо ви відправляєте зразки, документи, подарунки та інші предмети, не призначені для продажу, митні органи вимагатимуть вказання вартості. Якщо ця інформація не буде вказана в прикладених документах, це може стати причиною затримки. Вартість повинна бути розрахована одним із наступних способів:
• сума транзакцій, яку оплачує кінцевий покупець;
• ринкова ціна товарів, якщо сума транзакцій невідома;
• сума собівартості товарів, якщо ринкова ціна невідома.
Також перевіряйте безмитні ліміти в країнах призначення, якщо вартість вкладення буде в межах ліміту, отримувачу не доведеться нічого оплачувати додатково.
Вірно вказуйте категорію відправлення для митниці
Це допоможе знизити можливість затримки доставки або затримання відправлення на митниці, і не тільки. Деякі товари проходять оформлення за спеціальними процедурами або оподатковуються митними зборами за зниженою ставкою. До таких товарів відносяться подарунки, повернення, товари, що підлягають ремонту, зразки чи тестові екземпляри. Якщо причина відправки не вказана, одержувач заплатить митні збори за вищою ставкою, ніж має.
Інформуйте покупців про можливі митні та поштові збори
При надходженні відправлення в країну призначення від отримувачів може знадобитися оплата зборів за імпорт або оформлення додаткових документів для розмитнення. Призначені поштові оператори зазвичай не здійснюють розмитнення великих комерційних відправок самостійно, тож ця відповідальність лягає на отримувача. Заздалегідь переконайтеся, що вони обізнані щодо цих вимог, включаючи порядок розмитнення та оплату зборів. Угоди між відправником та одержувачем оформляються у форматі Інкотермс, і їх слід зазначати у комерційному рахунку-фактурі.
Слідкуйте, щоб дані не містили помилок
Важливо, щоб дані, зазначені в CN22/CN23 комерційному рахунку-фактурі, контракті та іншій документації, не суперечили одне одному. Особливо це важливо для відправлень дорожче 150 євро, які потребують замитнення. Навіть найменші розбіжності в описі чи вартості товарів, або даних відправника та адресата (продавця і покупця) можуть вплинути на те, що митний інспектор відхилить подану ВМД.
Електронні дані
Увесь світ бере курс на автоматизацію та спрощення операційних процесів і митні органи не лишаються осторонь. Попереднє декларування у країні призначення може відбуватись на етапі, коли посилка ще не покинула країну подачі, на основі електронного інформаційного потоку з даними про відправлення. Саме тому ми наполегливо рекомендуємо експортерам користуватись для оформлення особистим кабінетом Укрпошти, де відправник має можливість самостійно перевірити коректність внесених даних і за потреби виправити щось, поки посилка фізично не здана у поштовому відділенні.
Черницька Таїсія
Головний фахівець з координації розвитку проектів міжнародних продуктів
Департаменту міжнародних операцій
АТ “Укрпошта”